Jeff Porcaro© 2006-2019
Julia Stoff
www.toto-music.net
Wspomnienie

" Our love
doesn't end here
It lives forever
On the
wings of time "


jeff porcaro, biografia, dyskografia, drum patterns, porcaro, zdjęcia, prasa, informacje, jeff porcaro

Biografia

Jeff Porcaro urodził się 1 kwietnia 1954r. w Hartford, Connecticut. Pierwszą rzeczą, jaką zainteresował się było "bębnienie", co zresztą spowodowane było wpływem ojca (sławnego i cenionego perkusisty jazzowego i filmowego). Jeff zaczął grać na serio w wieku 7 lat, jednak był pewien: "Grałem nawet wcześniej. Jedynie mój ojciec wie kiedy tak naprawdę zacząłem." Oficjalne lekcje, wstępnie pochodziły od taty Joe, następnie popierane były nauką z Bob'em Zimmitti i Rich'em Lapore.
Gdyby perkusista Jeff Porcaro nigdy nie współzałożył grupy TOTO, to jego wielkość jako artysty byłaby mimo wszystko zapewniona. W wieku 28 lat, Jeff wzniósł się na wyżyny swoich możliwości i zdobył uznanie, jakim może pochwalić się niewielu muzyków. Odkąd opuścił szkołę średnią, podczas ostatniego roku nauki by towarzyszyć Sonny i Cher w Las Vegas, Jeff występował i nagrywał z Seals and Crofts, Boz Scaggs i Steely Dan.
Jeff Porcaro nigdy nie miał ambicji zostania najlepszym perkusistą świata. Po prostu nie wierzył w wywieranie na sobie takiej presji. Pomimo, że perkusja kształtowała praktycznie każdy aspekt jego życia, ani razu nie był przez nią zniewolony.
Od początku swojej kariery, Jeff Porcaro był postrzegany w przemyśle muzycznym jako jeden z najlepszych perkusistów. Porcaro posiadał zarówno nienaganne poczucie rytmu, jak i wszechstronność, która pozwalała mu łączyć wszystkie style. Wśród setek albumów, grał m.in. na płycie: Boz'a Scaggs'a "Silk Degrees" (na którą napisał utwór "Lowdown" i "Lido Shuffle"), Dire Straits "On Every Street", Michaela Jackson'a "Thriller", Eltona John'a "Jump Up", Don Henley'a "End Of The Innocence", Warren'a Zevon'a "Excitable Boy", debiucie Rickie Lee Jones'a i Bruce'a Springsteen'a "Human Touch".
Częściowa lista innych artystów z którymi grał, zawiera takie nazwiska i nazwy zespołów jak: Bonnie Raitt, The Bee Gees, Jackson Browne, Michael McDonald, Lowell George, Hall & Oates, Etta James, Joe Cocker, Nils Lofgren, Manhattan Transfer, Greg Lake, George Benson, Larry Carlton, Paul McCartney, Pink Flyod, Elton John, Michael Jackson, Peter Frampton, Airplay, Peter Allen, America i Stanley Clarke.
Jeff Porcaro zmarł 5 sierpnia 1992r. w wyniku zawału serca. Używał on pestycydów w swoim ogrodzie i to właśnie reakcja alergiczna na tą substancję wywołała atak. Autopsja wykazała poważną wadę serca, która nie została wcześniej zdiagnozowana. Miesiąc później raport sporządzony przez biuro koronera okręgu administracyjnego miasta Los Angeles wspominał również, że w ciele znaleziono minimalne ślady po kokainie. Chociaż ślady kokainy mogą pozostawać w ciele przez wiele lat, to media uczepiły się wzmianki o narkotykach i szeroko donosiły, że to nadużywanie kokainy było przyczyną śmierci. Niestety ta pogłoska utrzymuje się, pomimo ponawianych oświadczeń przez tych, którzy dobrze znali Jeff'a i wiedzieli, że nie używał on narkotyków od wielu lat.
Pogrzeb Jeff'a, na którym obecnych było ok. 1500 osób, odbył się 10 sierpnia w "Hall of Liberty", która znajduje się w "Forest Lawn Memorial Park" (w Hollywood Hills). Tu został pochowany. "Fundusz pamięci Jeff'a Porcaro" został założony, by pomóc wydziałowi muzyki i sztuki "Grant High School" w Los Angeles, gdzie Jeff był studentem we wczesnych latach '70. Fundusz ten każdego roku funduje stypendia dla uczniów najstarszych klas. Koncert pamięci Jeff'a odbył się 14 grudnia w "Universal Amphitheater" w Los Angeles. Wziął w nim udział cały szereg gwiazd, w tym Boz Scaggs, Donald Fagen, Don Henley, Michael McDonald, Eddie Van Halen i oczywiście TOTO. Dochód z koncertu został przeznaczony na założenie funduszu na edukację synów Jeff'a.
Jeff Porcaro przetrwał w pamięci innych dzięki swoim rodzicom: Joe i Eileen, braciom: Mike i Steve, siostrze Joleen, żonie Susan i synom: Christopher, Miles i Nico, i dzięki wielu przyjaciołom i fanom, którzy nigdy go nie zapomną.

Tłumaczenie (C) 2006 Julia Stoff


www.toto-music.net