TOTO


Informacje

KONCERT TOTO
25.06.2019, Sopot


TOTO - All In


40 Tours Around The Sun DVD
40 Tours Around The Sun


Nowa płyta TOTO
już w sprzedaży


www.toto-music.net
© 2002-2020 Julia Stoff
totomusic@interia.pl

zespół toto, lukather, kimball, toto, paich, porcaro, phillips, toto, muzyka, phillinganes, toto, lukather, kimball, porcaro, paich, toto, phillips, muzyka zespołu toto, phillinganes, toto koncert 2019, toto sopot, sopot opera leśna, toto koncert w polsce, williams, castro

Biografia

Jeff Porcaro i David Paich byli założycielami grupy TOTO. W połowie lat '70 zaplanowali założyć nową grupę, z nowym brzmieniem, która byłaby wyzwaniem nawet dla najlepszych muzyków. Razem z Davidem Hungatem, Steve'm Lukatherem, Steve'm Porcaro i Bobby Kimballem utworzyli TOTO w 1977r. i podpisali umowę z CBS records. Jednak członkowie zespołu spotkali się wiele lat wcześniej w Grant High School w Los Angeles. Do szkoły tej chodzili: Jeff Porcaro, David Paich, Steve Porcaro i Steve Lukather. Jeff Porcaro (syn znanego jazzowego i filmowego perkusisty Joe Porcaro) i David Paich (syn kompozytora i aranżera Marty Paich) grali w grupie "Rural Still Life". Później S.Porcaro i S.Lukather grali razem w grupie, która zatrzymała nazwę "Still Life". Przez to Lukather poznał Jeffa Porcaro, który pogadał z Paichem, aby Lukather był razem z nimi w TOTO. Jeff i Hungate spotkali się na sesji z Salem Marquezem w styczniu 1972r. Hungate przeniósł się do Los Angeles pod koniec 1971r., by pracować w programie Sonny & Cher show.Jeff odszedł z szkoły tuż przed jej ukończeniem, ale i tak otrzymałby dyplom, więc pojechał w trasę z Sonny i Cher. Bobby Kimball, z Louisiany, śpiewał w grupie "SS.Fools", kiedy spotkał TOTO (Jeff, Paich i Hungate). Następna trójka została usłyszana na sesji grupy w licznych nagraniach zawierających bardzo udany album Boz Scags' "Silk Degrees" w 1976r. Podczas całej kariery grupy, jej członkowie kontynuowali jako sesyjni muzycy, grając na setkach, jeśli nie tysiącach nagrań.
Pierwsza płyta TOTO, zresztą o tym samym tytule, została zrealizowana w 1978r. i była sukcesem. Była platynowa i spowodowała kompletnie wyprzedaną trasę i platynowy numer 5. "Hold the line". Zespół był nominowany do nagród Grammy jako najlepsza nowa grupa. Krytycy nie lubili ich jednak. W wczesnych latach '70 byli celebrowani "profesjonalni muzycy" i dobrze wykształcone grupy, jak Emerson Lake & Palmer i Pink Floyd. To oni byli szeroko witani w mediach. Pierwsza płyta TOTO była jedną z najbardziej krytykowanych, pogardzanych i lekceważonych dookoła. Jednocześnie zespół ten był bardzo wysoko respektowany przez innych muzyków. Po medialnym sukcesie "Hydry" i "Turn Back" zespół zrealizował ich najlepiej sprzedający się album: "TOTO IV" w 1982r. Na tym albumie znalazły się wielkie hity: "Rosanna" i Africa", podstawowy materiał radiowy do dziś. Tym razem zespół wygrał 6 grammies: album roku, nagranie roku (Rosanna), producenci roku, najlepsza studyjna realizacja dźwięku, instrumentalna aranżacja akompaniująca wokalowi i wokal aranżowany na dwa i więcej głosów. Po nagraniu tego albumu, Mike Porcaro zajął miejsce Davida Hungate'a (na bassie), a przed nagraniem kolejnego albumu Bobby Kimball odszedł z grupy. Na "Isolation" (1984r.) Fergie Fredericksen zajął miejsce Kimballa. To nagranie było kompletnie inne od brzmienia na "TOTO IV" i niezbyt radziło sobie na listach przebojów. Tuż przed nagraniem "Fahrenheit" miejsce Fredericksena zajął Joseph Williams (syn sławnego kompozytora Johna Williamsa). Williams odszedł z grupy po "The Seventh One" w 1988r. W 1990r. przez sugestie wytwórni płytowej TOTO wzięło południowo-afrykańskiego  Jeana-Michela Byrona na wokalistę. To była katastrofa, więc został "wyrzucony" z grupy w 1991r. 5 sierpnia 1992r. na TOTO spadła katastrofa, gdy Jeff Porcaro zmarł na atak serca w swoim domu w Hidden Hills. Miesiąc później "Kingdom Of Desire" został zrealizowany z głównym wokalem Steve'a Lukathera. Grupa postanowiła grać dalej, pomimo śmierci Jeffa, którego to na następnych koncertach zastępował Simon Phillips. To był sukces, a Simon stał się na dobre członkiem zespołu. W 1995r. grupa zrealizowała "Tambu", która to płyta była poprzedzona 9-miesięczną światową trasą koncertową. W 1998r. został wydany na XX-lecie zespołu "TOTO XX" - album zawierający nie wypuszczone do tej pory na rynek nagrania i znowu z Bobbym Kimballem jako głównym wokalistą. W 1999r. TOTO pojawiło się z kolejnym świetnym albumem: "Mindfields", zawierającym "Melanie"(1 singiel), czy genialny trzyczęściowy "Better World". Podczas trasy koncertowej został zrealizowany materiał na płytę koncertową "Livefields".
W 2002r., po wielkim oczekiwaniu, został zrealizowany nowy album "Through The Looking Glass". Tym razem już w innej wytwórni - EMI. Jest to płyta z coverami. Jest tu wiele znakomitych starych utworów - np: "House Of The Rising Sun" wykonywany niegdyś przez The Animals, czy wspaniałe "While my guitar gently weeps" (niegdyś The Beatles). Pierwszym singlem tej płyty jest "Could You Be Loved" (org. Bob Marley). Po wydaniu płyty w październiku, zespół ruszył w trasę koncertową (25th Anniverasry Tour), która to przyniosła nam wspaniałe DVD z koncertu w Amsterdamie nagranego 17 lutego 2003r. Oprócz piosenek z nowej płyty znalazły się tam także nie zapomniane stare utwory (Rosanna, Hold The Line, Child's Anthem...). DVD ukazało się równocześnie z wydaniem CD tegoż samego koncertu i cieszyło się wielkim powodzeniem. Toto'wcy byli zadowoleni, a i wszelakie opinie były w samych superlatywach. Po zrealizowaniu tegoż DVD i CD TOTO powróciło do Europy na festiwal "Night of the Proms". Podczas tych występów od października do grudnia zespół grał przed ponad 600.000 tłumem fanów. Zespół kontynuował trasę w 2004r. odwiedzając południowo-wschodnią Azję, południową Amerykę i Meksyk, a to wszystko przed powrotem do Stanów Zjednoczonych w maju. Tutaj zagrali z Orkiestrą Symfoniczną w Honolulu i Atlancie, a we wrześniu zostali zaproszeni na prestiżowy Festiwal jazzowy w Tokyo, gdzie grali wspólnie z Herbie Hancock.
W połowie roku 2005 Greg Phillinganes, który zastępował na wcześniejszych koncertach klawiszowca Davida Paich, został poproszony o przyłączenie się na stałe do grupy. Tym samym skład zespołu znów liczy sześciu członków, w tym dwóch klawiszowców. Światowej klasy muzyk, który współpracował m.in. z Stevie Wonderem, Michaelem Jacksonem, Quincy Jonesem, Ericem Claptonem, Greg Phillinganes wniósł nową energię zarówno na scenie jak i w studio, gdzie zespół nagrał nową płytę "Falling in between". Płyta ta wyszła w Europie 10 lutego 2006r. w wytwórni Frontiers Records, a pierwszym singlem został duet Joe Williamsa z Stevem Lukatherem "Bottom of your soul". Warto też wspomnieć, że na płycie oprócz Williamsa, pojawił się również ze starej gwardii Steve Porcaro, a i wielu innych znakomitych muzyków gości na tej płycie,m.in. Ian Anderson czy Lenny Castro.
Z powodu choroby Mike'a Porcaro, TOTO swoją światową trasę Falling in between, zaczęło z pomocą świetnego basisty, ale i długoletniego przyjaciela Lee Sklara. Trasa ciągnie się aż do 2008r., ale niestety naszego kraju "chłopcy" z TOTO znów nie odwiedzili.... Zespół ma już przeszło 30 lat, ale nadal trzyma się świetnie, może z większymi lub mniejszymi zmianami personalnymi, trwałymi lub tylko krótko trwałymi, ale to nadal jest nasze TOTO. Z tej okazji wyszła najpierw podwójna płyta CD z koncertu z Paryża (26 marzec 2007r.) a następnie DVD z tegoż samego koncertu. Jak potoczą sie dalsze losy zespołu, możemy jedynie czekać....
Pod koniec trasy koncertowej "Falling in between Live" (na początku 2008r.) zaczęły docierać do nas pogłoski o przerwie w działalności zespołu, a nawet zakończeniu swojej działaności. Dnia 6 czerwca 2008r. te niepokojące informacje stały się prawdą. Tegoż dnia Steve Lukather ogłosił swoje odejście z zespołu i równoczesne rozwiązanie zespołu TOTO.
W 2010 roku zespół połączył siły na nowo aby wspomóc swojego przyjaciela Mike'a Porcaro, u którego zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Tak więc w składzie Steve Lukather, David Paich, Simon Phillips, Joseph Williams, Steve Porcaro oraz gościnnie Nathan East, zespół wyruszył w krótką trasę koncertową. Koncertowali również w roku 2011 oraz 2012. W roku 2013 w celu świętowania 35-lecia zespołu, TOTO wyruszyło na dużą trasę koncertową po całym świecie. Zajrzeli również do nas i zagrali przepiękny koncert 25 czerwca w Łodzi. Ku zdziwieniu chyba wszystkich koncert ten został nagrany i jako wydanie DVD ukazał się w 2014 roku. Pok koniec 2013 roku zespół ogłosił, że pracuje nad nowym materiałem w studio. W styczniu 2014 roku zespół ogłosił odejście z zespołu Simona Phillipsa, który zajęty był własnymi projektami solowymi. W marcu 2015 roku ukazał się długo oczekiwany album zespołu "TOTO XIV". Fani nie byli zawiedzeni, bo płyta była po prostu genialna i pokazywała to co w zepole najlepsze. Zespół wrócił na kolejną trasę i w czerwcu 2015 roku zagrał na dwóch kolejnych koncertach w Polsce. Niestety trochę wcześniej fanów zasmuciła wiadomość o śmierci Mike'a Porcaro, który zmarł 15 marca 2015 roku w swoim domu w Los Angeles.
W czerwcu 2017 roku zespół ogłosił wielką trasę koncertową z okazji 40-lecia zespołu. Odwiedzą również ponownie Polskę. Została również ogłoszona wiadomość, że zespół wyda płytę w 2018 roku z swoimi starymi nagraniami oraz nowym materiałem. Zapowiada się wspaniały rok 2018...

"All this pain surrounding me;
hopelessness is all that I see now.
Does it have to be this way?"

fragm. "Gift Of Faith"

Na szczęście dzięki Wam nie musi tak być
i właśnie za to dziękuję.


  ⇑ na górę